Salon Venus

Jak powięź wpływa na wygląd Twojej twarzy

Jak powięź wpływa na wygląd Twojej twarzy

Nierzadko niedocenianym, ale niezmiernie istotnym aspektem naszego wyglądu jest powięź – tkanka łączna pełniąca kluczową rolę w utrzymaniu kształtu oraz elastyczności twarzy. Pomimo iż mięśnie i kości często uważane są za główne elementy definiujące naszą fizjonomię, to właśnie powięź odgrywa kluczową rolę w zachowaniu harmonijnego wyglądu i zdrowej kondycji skóry

 

Co to jest powięź?

Powięź to rodzaj tkanki łącznej obecnej w organizmie człowieka, która pełni istotną rolę w podtrzymywaniu struktury i funkcji różnych tkanek oraz narządów. 

Jest tkanką plastyczną, która ma zdolność do kurczenia się, dzięki obecności w niej miofibroblastów. W wyniku napięć mechanicznych, a także pod wpływem substancji chemicznych miofibroblasty ulegają kurczeniu się.

Deformacje powięzi manifestują się poprzez powstanie zrostów, zgrubień, a także odczuwanie sztywności w ciele. Uszkodzenia powięzi, wynikające z urazów, operacji czy blizn, prowadzą do zaburzenia prawidłowego napięcia, co wpływa na inne obszary ciała.

Nierównowaga w napięciu powięzi może być przyczyną asymetrii twarzy, spowodowanej na przykład zrostem w okolicach nóg czy brzucha. To, co dzieje się na przykład z stopą, może mieć wpływ na inne części ciała, w tym także na głowę i twarz, oraz odwrotnie.

W organizmie ludzkim znajdują się dwie główne warstwy powierzchownej powięzi: powięź przednia (TPP) oraz powięź tylna (TPT). W idealnie wyważonej postawie ciała, te dwie struktury wzajemnie się kompensują. Niestety, w rzeczywistości, rzadko dochodzi do tego, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej oraz korzystamy z komputerów i telefonów.

Taśma powierzchowna przednia przebiega od palców stóp, poprzez cały przód ciała, aż do czaszki, gdzie tworzy pętlę z tyłu głowy. Ma ona tendencję do przesuwania się dół, co z czasem zniekształca sylwetkę.

Zesztywniała powięź dodatkowo wpływa na kształt sylwetki, potęgując jej nieprawidłowość, a także wpływa na wygląd twarzy, szczególnie na kształt owalu i opadanie podbródka oraz ogólne wrażenie „spływania” twarzy w dół!

 

Taśma powierzchowna tylna przebiega od palców i podeszw stóp przez tylną część nóg, pleców, karku, czaszki aż po brwi. Jej nieprawidłowości wpływają nawet na zmarszczki na czole, opadanie brwi oraz powiek! Przesuwa ona skórę głowy do przodu, powodując opadanie tkanek.

 

Co zrobić, aby powięzi były sprawne?

  • zadbaj o prawidłową sylwetkę poprzez pilnowanie postawy ciała oraz ćwiczenia rozciągające typu joga, streching, pilates 
  • nie pozostawiaj na długo nieleczonych kontuzji ciała 
  • wykonuj ćwiczenia twarzy oraz masaże. 

 

Zapraszam Ciebie na masaż Kobido UP - Sam masaż Kobido jest często określany niechirurgicznym liftingiem twarzy. Zabieg KOBIDO UP, będący jeszcze głębszym i rozbudowanym podejściem przynosi nierzadko wręcz spektakularne efekty.

 

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ